Praktikant jemným způsobem podporuje tělu vlastní regenerační a sebe-regulační mechanismy a síly. Nejprve nastoluje bezpečné a přijímající prostředí, ve kterém se klient může celkově velmi hluboce uvolnit.
Díky pozornosti vůči tělesným vjemům mohou obnovující a regulující síly v organismu zahájit léčebný proces, který se děje tady a teď. Kraniosakrální terapie se primárně nezabývá vnějšími příznaky problémů, symptomy, ale orientuje se na prohloubení působení zdraví. Zdraví je během našeho života neustále přítomné. Projevuje se jako životní síla.
Kraniosakrální terapie klade důraz na zdraví, které je zde již od samého počátku a na jeho projev – životní sílu. Životní síla je v kraniosakrální terapii nazývána Dech života. Jedná se o uspořádávající princip, který organizuje životní procesy všech živých organismů. Dech života se projevuje jako pohyb. Každá buňka, orgán, sval a kost neustále vykonává jemný pohyb v určitém rytmu, tento rytmus je v kraniosakrální terapii označován jako primární respirace. Tyto pohyby a rytmy je možné citlivýma rukama vnímat kdekoliv na těle. Pokud je proudění plynulé a silné a pohyby částí těla jsou pravidelné, je v těle udržováno zdraví a harmonie.
Praktikant v rámci ošetření naslouchá a podporuje primární respiraci, do systému klienta nic nevkládá a ani z něj nic neodebírá.